آشنای با موی تای

مجتبی عزیزیان

ايزدي: انتخاب مربيان موي‌تاي بر اساس شايستگي نيست

مسعود ايزدي در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس، عنوان كرد: ورزش موي‌تاي اكنون زير نظر فدراسيون ورزش‌هاي رزمي فعاليت مي‌كند در حالي كه در اكثر كشورها اين رشته فدراسيون مستقلي دارد.
وي افزود: فدراسيون ورزش‌هاي رزمي با توجه به تعدد سبك‌هاي مختلف نمي‌تواند مديريت مناسبي در اين رشته انجام دهد. موي‌تاي در ايران با مشكلات متعددي مواجه است و اين امر باعث سكون و ركود اين رشته شده است.
اين ورزشكار اظهار داشت: مربيان طبق روابط انتخاب مي‌شوند و نه مسائل فني. بسياري از آنها حتي يك ورزشكار قهرمان كشور هم ندارند ولي نمي‌دانم چطور هدايت تيم ملي را برعهده گرفته‌اند. برخي ورزشكاران نيز بدون هيچ مسابقه و مدالي به صورت ثابت در تيم ملي حضور دارند.
ايزدي با اشاره به سوابقش گفت: از سال 2004 تا 2006 عضو تيم ملي بودم. طلاي مسابقات جهاني 2004، نقره بازي‌هاي آسيايي ايندور گيمز 2005، طلاي مسابقات كينگز كاپ 2006، مقام اول تورنمنت بهترين بهترين‌ها در سال 2007 و شش مدال طلاي قهرماني كشور از افتخارات من است، بنابراين با مشكلات اين رشته آشنا هستم.

وي تصريح كرد: مسابقات جهاني موي‌تاي در دو كلاس A و B برگزار مي‌شود. در كلاس A كشورهاي صاحب نام همانند فرانسه، قزاقستان، اوكراين، بلاروس و تايلند حضور دارند و كشورهايي كه به تازگي وارد مسابقات جهاني مي‌شوند در كلاس B شركت مي‌كنند. اين در حالي است كه در سال 2003 ايران بعنوان نايب قهرماني كلاس A دست يافت و پس از 7 سال يعني در سال 2010 فقط 3 مدال برنز اين رده را كسب كرد.
ايزدي گفت: ورزشكاراني كه به مدال رسيدند هميشه در تيم ملي حضور دارند و پس از چند سال به تازگي مدال جهاني را كسب كردند. اگر يك تماشاگر معمولي را هم فقط 5 سال به مسابقات جهاني اعزام مي‌كرديم مي‌توانست چنين مدالي كسب كند. مربيان تيم ملي و كميته فني موي‌تاي اكثرا از افرادي تشكيل شده‌اند كه حتي اطلاعات كوچكي از اين رشته ندارند.
ايزدي با بيان اينكه با توجه به مشكلات متعدد در اين رشته از سال 2006 مجبور شده به تايلند برود يادآور شد: مبارزه و همگام شدن با ستارگان موي‌تاي جهان و عضويت در فدراسيون جهاني از افتخاراتم است. در تمام رقابت‌ها با پرچم مقدس ايران شركت مي‌كنم و در شرايطي كه فدراسيون از پول بيت‌المال به درستي استفاده نمي‌كند من مجبورم با هزينه شخصي در تايلند تلاش كنم.
وي اضافه كرد: گناه من و امثال من اين است كه بيشتر از كادر فني و تشكيلات فدراسيون با موي‌تاي آشنايي داريم و آنها نمي‌توانند فردي را كه از خودشان به مسائل فني آشناتر بود تحمل كنند. همين موضوع باعث شد مسائلي بوجود آيد و در نهايت برخلاف ميل باطني‌ام از تيم ملي جدا شوم.

وي با اشاره به اينكه اين ورزش را زير نظر برادر بزرگترش عيسي ايزدي آغاز كرده، گفت: ايشان از سال 2004 تا 2006 مربي تيم ملي بودند، سال 2007 بعنوان بهترين داور سال جهان انتخاب شد. برادرم مربي بين‌المللي بوده و در پرورش بسياري از ورزشكاران اين رشته نقش بسزايي داشته است. چندي پيش به فدراسيون جهاني مراجعه كردم و پس از گذشت يك سال متوجه شدم براي مسابقات ايندور گيمز 2009 به ويتنام فدراسيون جهاني برادرم را بعنوان داور منتخب انتخاب و اين موضوع را به فدراسيون اعلام كرده است ولي فدراسيون شخص ديگري را به مسابقات فرستاده و در اين خصوص هيچ اطلاعي به برادرم نداده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور ۱۳۹۰ساعت 15:43  توسط مجتبی  |